• A tanulók, a szülők és a pedagógusok kölcsönös elvárásai

          / Kivonat az iskola házirendjéből/

                       

          1.     Bevezető

          A Turczel Lajos Alapiskola és Óvoda iskolai házirendje a Szlovák Köztársaság Iskolaügyi Minisztériuma 245/2008-as számú, nevelésről és oktatósról szóló  iskolatörvényének 153-as §-a értelmében meghatározott tanulói jogok és kötelességek gyakorlásával az iskolai tanulói munkarendet, a tanórai és tanórán kívüli foglalkozások, az iskola helyiségei és az iskolához tartozó területek használatával kapcsolatos helyi szabályokat, az iskolában és iskolán kívüli rendezvényeken, programokon előírt tanulói magatartást írja elő.

          A házirend érvényes a tanulókra, a szülőkre, a pedagógusokra és az iskola többi alkalmazottjára egyaránt.

                                                                                                   

          2.     Az iskola működésének rendje

          a)       Iskolánkban a tanítás 8.00 órakor kezdődik.

          b)       A pontos órakezdés érdekében a tanulóknak 7 óra 50 percig kell beérkezniük.

          c)       A helybeli tanulók 30 perccel korábban nem jöhetnek iskolába.

          d)       Az utolsó tanítási óra után a tanulók nem tartózkodhatnak az iskola épületében pedagógiai felügyelet nélkül.

          e)       A tanítási órák 45 percesek, köztük 5, 10 és 15 perces szünetek vannak, valamint az ebédszünet, amely 30 perces.

          f)        Az 1. és 2. szünetben a tanulók a tanteremben tízóraiznak, a 3. szünetet a tanulók, a hetesek kivételével, az ügyeletes tanár utasítására az udvaron vagy a folyosón töltik.

          g)       A tanulóknak lehetőségük van arra, hogy az iskolai ebédlőben ebédeljenek. Az ebédidő 12:20 órától 12:50 óráig tart.

          h)       A napközit a tanítási órák végétől 16:00 óráig vehetik igénybe a tanulók. A bejáró tanulók számára a napközi kötelező.

           

          3.     A diákok érkezésének és távozásának rendje

          a)       A tanuló az 1. tanítási óra, a délutáni tanítás illetve szakkörök előtt 5 perccel legkésőbb köteles megjelenni.

          b)       Megérkezés után a tanuló köteles cipőt váltani.

          c)       Az iskola területén kerékpárral közlekedni tilos. A kerékpárokért az iskola nem felel.

          d)       Tanítási óra alatt, szünetekben tanítói engedély nélkül tilos elhagyni az iskola épületét.

          e)       A felső tagozatos tanulók számára a délutáni tanítás után iskolaklubot biztosítunk az autóbuszok indulásáig.

          f)        A tanuló a tanítási órák után köteles elhagyni az iskola épületét. Az iskola nem vállalja a felelősséget azon diákokért, akik ezt a szabályt megszegik.

           

          4.     A diákok hiányzásának igazolása

           

          a)       A  szülő hiányzás esetén 5 egymást követő napot igazolhat. Ezen túlmenő hiányzás igazolása csak a kezelőorvos által adott eredeti igazolás, vagy hivatalos dokumentum eredeti példányának bemutatásával történhet.

          b)       A tanulónak az igazolást a hiányzás utáni első munkanapon be kell mutatnia az osztályfőnökének, aki a naplóban a hiányzásokat adminisztrálja. Az igazolás bemutatásának elmulasztása esetén az elmulasztott órák igazolatlan óráknak minősülnek.

          c)       A beteg tanuló az orvos által meghatározott időszakban nem látogathatja a nevelési-oktatási intézményt. Ha a pedagógus megítélése szerint a tanuló beteg, gondoskodik a többi tanulótól való elkülönítéséről, és a lehető legrövidebb időn belül értesíti  a tanuló szüleit.

          d)       Ha a tanuló egy hónapban 15 óránál igazolatlanul többet mulaszt, az iskola igazgatója értesíti a gyermek lakóhelye szerint illetékes gyermekvédelmi hivatalt.

          e)       Ha a tanulónak egy tanítási évben az igazolt és igazolatlan mulasztása együttesen egy adott tantárgyból a tanítási órák 30 százalékát meghaladja és emiatt a tanuló teljesítménye tanítási év közben érdemjeggyel nem értékelhető, a tanítási év végén nem osztályozható, kivéve, ha a nevelőtestület engedélyezi, hogy komisszionális vizsgát tegyen.

          f)        A tanuló szüleinek, gondviselőjének előzetes távolmaradási engedélyt kell kérni 1 napos hiányzáshoz az osztályfőnöktől, ha a tanuló előre láthatóan legalább 1 hétig hiányozni fog az iskola igazgatójától. A távolmaradási engedélyt az iskola igazgatója indoklással elutasíthatja, ha az a tanuló tanulmányi kötelezettségének teljesítését veszélyezteti. A tanuló betegsége esetén 24 órán belül szükséges az osztályfőnököt értesíteni.

           

          5.     A tanulók jogai és kötelességei

          a)       A gyermeknek, a tanulónak joga, hogy nevelési, illetőleg nevelési-oktatási intézményben biztonságban és egészséges környezetben neveljék és oktassák, iskolai tanulmányi rendjét pihenőidő, szabadidő, testmozgás beépítésével, sportolási, étkezési lehetőség biztosításával életkorának és fejlettségének  megfelelően alakítsák ki.

          b)       A gyermek, illetve a tanuló személyiségét, emberi méltóságát és jogait tiszteletben kell tartani, és védelmet kell számára biztosítani fizikai és lelki erőszakkal szemben.

          c)       A gyermek és a tanuló nem vethető alá testi fenyítésnek, kínzásnak, kegyetlen, embertelen megalázó büntetésnek vagy bánásmódnak.

          d)       A tanuló köteles védeni saját és mások egészségét, testi épségét.

          e)        Köteles óvni az iskola tulajdonát, saját és az iskola tankönyveit.

          f)       Köteles betartani a megfelelő higiéniai előírásokat, rendezetten, tisztán megjelenni az iskolában és rendezvényein.

           

          6.     A tanuló viselkedése az iskolában és az iskolán kívül

                                                                                                                                    

                     a)       Az iskola szigorúan tiltja az iskolában és rendezvényein a kihívó öltözködést: tiszta fekete ruházat, hajfestés, melírozás, extravagáns hajviselet, testékszer, fiúknak fülbevaló, lányoknak a sorozatfülbevaló viselete, hosszú és festett körmök, smink, testfestés, illetlen feliratú ruházat valamint önkényuralmi jelek viselete. 

                       b)      Balesetvédelmi okokból tilos testékszer, fülbevaló, ékszer és óra viselete a testnevelés órákon.

                    c)     A tanulók igénybe vehetik az iskolában működő étkezőt, melyben az iskola ingyenes ebédet kínál fel. Az iskolai rendtartás az iskolai étkezdében is érvényes.

                 d)  Tanítási órákon és tanórán kívüli foglalkozásokon a mobiltelefon, fényképezőgép, videokamera és egyéb hangtechnikai eszköz magáncélú használata tilos.

                  e)    A tanulóknak reggel az igazgatóságon le kell adni telefonjukat.

                 f)   Az iskola területén, közvetlen közelében és szervezett iskolai rendezvényeken dohányozni, különféle drogokat, szeszes italt, energiaitalt és koffein tartalmú italt fogyasztani tilos.

                  g)    A tanuló az iskolai élet során tartózkodjon a trágár beszédtől, társaival szembeni agresszív viselkedéstől és az erőszakos megnyilvánulás bármely formájától.

                 h)   A tanuló köteles jelenteni osztályfőnökének, ha tudomást szerez vagy szemtanúja bántalmazásnak, zsarolás vagy az erőszak bármely formájának.

                  i)   A tanuló iskolai ünnepnapon, tanévnyitó-, ballagási- és tanévzáró ünnepségen köteles ünnepi viseletben megjelenni.

           

          7.     Nevelési óvintézkedések

           

                                     7.1 Dicséret

           

          a)       tanítói, nevelői dicséret ( példás magaviselet, az iskola képviselete versenyeken és rendezvényeken, egyéb aktivitás)

          b)       osztályfőnöki dicséret (kitűnő tanulmányi eredmény, példás magaviselet, az iskola képviselete versenyeken és rendezvényeken, egyéb aktivitás)

          c)   igazgatói dicséret (kitűnő tanulmányi eredmény, példás magaviselet, az iskola eredményes képviselete versenyeken és rendezvényeken, egyéb aktivitás)

          d)       nevelőtestületi dicséret (legeredményesebb végzős diák, bátor cselekedet)

           

                                   7.2 Figyelmeztetés, megrovás, magaviseleti érdemjegy szabályozása

           

                             Amennyiben a tanuló e házirendben vagy más jogszabályban, iskolai belső szabályzatban foglalt kötelezettségeit megszegi, fegyelmező intézkedésben, fegyelmi büntetésben részesülhet.

           

          a)       osztályfőnöki, tanári, nevelői figyelmeztetés ( ok nélküli késés a tanítási órákról, váltócipő hiánya, a hetes kötelességeinek elmaradása, nem megfelelő viselkedés)

          b)       osztályfőnöki megrovás (vulgáris beszéd, tárgyak kidobása az ablakon, az iskola vagyonának megrongálása, mobiltelefon a tanulónál)

          c)       igazgatói megrovás (cigaretta, alkohol és drogok használata az iskola területén, az iskola közelében és iskolai rendezvényeken, ismételt nem megfelelő viselkedés, ismételt vulgáris beszéd, a tanító felszólításának megtagadása, mobiltelefon használata az iskola területén)

           

          7.3 Kettes magaviseleti érdemjegy

           

          a)       15 igazolatlan óra esetén,

          b)       többszöri cigarettázás és alkohol fogyasztása az iskola területén, közvetlen közelében és iskolai rendezvényeken,

          c)       egészségre veszélyes tárgyak birtoklása az iskolában,

          d)       az iskola tulajdonának tudatos rongálása,

          e)       zsarolás,

          f)        orvosi igazolás hamisítása,

          g)       osztályzat átírása az ellenőrző könyvben, osztályzó ívben.

           

          7.4 Hármas magaviseleti érdemjegy

           

          a)       A kettes magaviseleti érdemjegy pontjaiba foglaltak ismétlődő előfordulása,

          b)       lopás,

          c)       mások egészségének tudatos veszélyeztetése,

          d)       40 igazolatlan óra.

           

           

           

          7.5 Négyes magaviseleti érdemjegy

           

          a)       40 igazolatlan óra feletti hiányzás,

          b)       A tanulók és az iskola alkalmazottai egészségének, biztonságának veszélyeztetése.

           

           

          7.6 Testi, lelki bántalmazás (sikanírozás)

           

          A sikanérozás olyan viselkedési forma, mellyel a tanuló diáktársát testi és lelki félelmben tartja. Irányulhat ez a magatartási forma tudatosan, ismétlődve, csoportos formában is, amely ellen a tanuló nem tud védekezni.

          A törvénykönyv értelmében a bántalmazás büntetőjogi eljárást von maga után (az egészség veszélyeztetése, a személyi szabadság korlátozása, zsarolás, lopás, mások személyes tárgyának megrongálása, bűnre csábítás, veszélyes fenyegetés).

          Tettéért felelős a 14. életévét betöltő személy.

           

                                                                 

          8.      Szülők kötelességei

                       A szülő kötelessége különösen, hogy

          a)     gondoskodjon gyermeke testi, értelmi, érzelmi és erkölcsi fejlődéséhez szükséges feltételekről, biztosítsa gyermeke iskolai nevelésben való részvételét,

          b)       figyelemmel kísérje gyermeke fejlődését, tanulmányi előmenetelét,

          c)       gondoskodjék arról, hogy gyermeke teljesítse kötelességeit, és megadjon ehhez minden tőle elvárható segítséget,

          d)       évente legalább két alkalommal vegyen rész a szülői értekezleteken,

          e)       rendszeres kapcsolatot tartson a gyermekével foglalkozó pedagógusokkal, vegye figyelembe az iskola pedagógusainak fogadóóráit,

          f)        elősegítse gyermekének a közösségbe történő beilleszkedését, az iskola, a közösségi élet magatartási szabályainak elsajátítását,

          g)       megtegye a szükséges intézkedéseket gyermeke jogainak érvényesítése érdekében,

          h)       tiszteletben tartsa az iskola vezetői, pedagógusai, alkalmazottai emberi méltóságát és jogait.

           

           

          A család és iskola, szülő és pedagógus egymásra vannak utalva. Ugyanazért a gyerekért felelősek, együtt nevelnek, ha különböző körülmények között is, ha különböző feltételek birtokában is. Az egymást megbecsülő, a kölcsönösen bizalmat árasztó együttműködés megsokszorozhatja a nevelés eredményességét. Ugyanígy a kapcsolat hiánya, különösen az egymás iránti ellenszenv, ennek kinyilvánítása a gyerek előtt tönkre tehet minden erőfeszítést, munkát, pedagógiai törekvést.

           

          Az iskola házirendjét a pedagógiai tanács 2023. augusztus 31-én hagyta jóvá.

           

           

           

           

           

                              

           

           

           

  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje