• Változások útján 2019

• Szeptember 2-án újra kitárta kapuit a Turczel Lajos Alapiskola és Óvoda. Legizgatottabbak az elő osztályosok és szüleik voltak. Régi és új pedagógusokat is köszöntöttünk az új tanév alkalmával.

Az iskola egyik kiemelt feladata, hogy kiegyenlítse a gyermekek otthonról hozott hátrányait, közelítse egymáshoz a jó és a rossz körülmények között élők teljesítményét. Ahhoz, hogy pedagógiai munkánk minőségét és színvonalát emelni tudjuk, szakemberek segítségére van szükségünk.

Szeptemberetől ezt a segítséget gyógypedagógusunktól kapja meg az iskola. Szőcs Fruzsina az egyénre szabott, differenciált tanítási módszerek bevezetésében ad tanácsot minden pedagógusnak. Munkája során a szakértői véleményben leírt fejlesztendő területeket figyelembe véve végzi a foglalkozásokat. Nagy hangsúlyt fektet a  figyelem, az emlékezet és gondolkodás fejlesztésére.

Tapasztalatból tudjuk, hogy a megkésett vagy kimaradt mozgásfejlődés kihat a tanulási képességekre is. Ezt szükséges fejleszteni, mert az idegrendszer állapota és az idegpályák fejlettsége nélkülözhetetlen a tanuláshoz. Éppen ezért már a nagycsoportos óvodásoknál és az első osztályos tanulóknál szeptembertől elindult egy fejlesztő torna, mely az okosító torna nevet kapta. Ezzel a mozgásfejlesztési gyakorlatsorral hatunk az emberi agyban a beszéd működéséért (olvasás, írás) felelős területekre is. A terápia során a mozgásalapot kiegészítjük fejlesztő pedagógiai módszerekkel (idő, tér, emlékezet, hallás- és beszédészlelés-fejlesztés, stb.) ezzel tesszük teljessé. Ennek eredményét majd az alsó tagozatos pedagógusok tudják majd igazolni.

Fejleszteni azonban nemcsak a különböző tanulási problémákkal küzdő diákokat szeretnénk, hanem egyúttal a tehetséges tanulók fejlesztését is feladatul tűztük ki. Lehetőséget biztosítunk számukra a különböző területeken elért jó eredmények még hatékonyabb fejlesztésére is.

Amíg úgy tűnik, hogy a fejlesztő foglalkozásokon „ csak” játszanak a gyerekek, aközben nagyon nagy dolgok történnek. Alig észrevehető, de tetten érhető, nem hangzatos és látványos, de az avatott szemeknek látható. A gyermek számára mindenképp egy élmény, mert megtapasztalja, hogy ő is ügyes, képes feladatokat megoldani - sikerélménye lesz, nő az önbizalma, kinyílik. Megtanulja figyelni megismerni önmagát. Leginkább kiscsoportos foglalkozásokon van arra lehetőség, hogy ezeket az élményeket a gyermekkel együtt átéljük.

Zalaba Zsófia, igazgatónő