• Špeciálny pedagóg - gyógypedagógus

“Nem abban kell segíteni, hogy a lehető legjobban hasonlítson másokra,

hanem hogy a lehető legjobban boldoguljon a saját képességeivel.”

beiratkozások után az iskola már ismeri leendő diákjai adatait, fel lehet tehát készülni a sajátos nevelési igényű gyermek, gyermekek fogadására.

Egy alsó tagozaton jól induló integrációs folyamat csak akkor lesz hatékony, ha a felsős szaktanárok tovább viszik! Ha elfogadjuk, hogy a tanulási nehézségekkel küzdő tanulók oktatása-nevelése speciális ismereteket kíván, akkor nyilvánvaló azt is, hogy ez a terület a pedagógia egy speciális területe, ennek avatott szakértője a gyógypedagógus.

Egy tanítótól nem várható el, hogy ezen a területen is képzett legyen, de elvárható, hogy bármilyen módon, folyamatosan képezze magát, igyekezzen a lehető legtöbbet elsajátítani a gyógypedagógia módszertanából.

A sikeres integráció nem mehet végbe a szülői együttműködése nélkül. És értelmetlen a pedagógusok attitűdjének, szemléletének, gondolkodásának megváltoztatása és módszertani ismereteinek fejlesztése nélkül.

Csakis közösen: szülő - pedagógus - gyógypedagógus tud hatékonyan eredményes munkát végezni.