• Okostorna - alapozó mozgásterápia

Az okosító torna elemeivel iskolánkon 2018 óta foglalkozunk.

Mivel foglalkozik az okosító torna?

Komplex, mozgásfejlesztésen alapuló idegrendszer fejlesztő torna, mely során a gyermekeknél újraindítjuk az emberi fejlődéstani mozgássorozatot, mintegy még egyszer "belökve" az agy fejlődésbeli lehetőségét és a gyereket a terápia során igen magas fokú mozgásügyességig juttatjuk el.

Ezzel a mozgásfejlesztési gyakorlatsorral hatunk az emberi agyban a beszéd működéséért (olvasás, írás) felelős területekre is. A terápia során a mozgásalapot kiegészítjük fejlesztő pedagógiai módszerekkel (idő, tér, emlékezet, hallás- és beszédészlelés-fejlesztés, stb.) ezzel tesszük teljessé. A fejlesztés/terápia alapja a fejlődéstani- és nagymozgások, egyensúly illetve a rugalmasság. Ezt egészítik ki a ritmus, a finommotorika, a szerialitás (sorrendiség), a keresztmozgások gyakorlatai.

Kiknek javasolt ez a torna?

Ez a torna hatásos (5-16 éves korig):

• Óvodás nagycsoportos (5 éven felüli) gyermekeknek, akiknél mozgás-ügyetlenség áll fenn, kialakulatlan a kézdominanciájuk, vagy kimutatható diszlexiaveszélyeztetettségük.
          • Óvodás nagycsoportos, illetve kisiskolás gyermekeknek, akiknél a nagymozgások és finommozgások ügyetlensége figyelhető meg.
          • Iskolás korú diszlexiás gyermekeknek.
          • Iskolás korú diszgráfiás gyermekeknek az írás alaki oldalának javítására.
          • Hatékonynak bizonyulhat az értelmileg enyhén fogyatékos /tanulásban akadályozott/ gyerekeknél, sokszor egyéni, később kiscsoportos terápiában.

Ezen feladatsorokhoz társítja a fejlesztőpedagógia gyakorlatait, illetve az informatikai blokkot fejlesztő gyakorlatokat: tér, idő, emlékezet, beszédészlelés, beszédértés, jobb-bal, testismeret, ritmus, szemmozgások stb. fejlesztését.

A legújabb fejlesztésben nagy szerepet kapnak a homloklebenyt fejlesztő gyakorlatok, mely lebenyt az agy Főparancsnokának is hívhatjuk.

Az okostorna közvetlen hatásai:
          • Beindítja a megkésett beszédfejlődést,
          • beindítja a rajzkészség igen erős fejlődését óvodásoknál,
          • erősen segíti a dyslaliák, a paraláliák esetén a logopédiai munkát, a beszédhangok automatizálódását, beépülését,
          • a technikai diszlexia esetén megkönnyíti az olvasást, főleg az olvasás gyorsasága nő, ezáltal a szövegértés is javul,
          • a féltekei dominancia helyes megválasztása esetében igen erősen javítja az anyanyelvi készséget dominancia-problémás gyerekeknél,
          • a fejlődési dyspraxia esetén a mozgástervezés megjavul,
          • mindig javítja a mozgáskoordinációt.